Takı Tasarımın Önemi

Takı Tasarımın Önemi

399,232 Görünteleme / / 0 Yorum

Tasarım, günümüzde herkesin her alanda en çok konuştuğu konuların başında gelmektedir. Tasarımcılar ve sanatçılar herhangi bir takıyı tasarlarken kimi zaman işlevi dışlamış kimi zaman ise malzemeyi farklılaştırmıştır.

Günümüzde takılar yapılışı, süsleme, maden vb. türde özelliklere göre ayrılmasına rağmen takılarda esas belirleyici özellikler ana hatlarıyla şöyle sıralanabilir;

• Kullanacak kişinin yaşı

• Kullanacak kişinin fizik özelliği

• Beraber kullanılacak kıyafetin rengi, deseni ve modeli

• Kullanılacağı yer ve zaman

• Günün modası

• Ekonomik faktörler

• Kıyafetin rengi, deseni ve modeli (Gökçesu, 2002, 97).

Takı tasarımcıları tasarımlarını yaparken yapılan ürünün nerede, nasıl ne zaman ve kim tarafından kullanılacağını bilerek tasarımlarını yaparlar. Tüm bu soruların cevapları takının boyutunu, ölçeğini, türünü ve malzemesini belirlemeye yardımcı olur. Buda tasarım aşamasında karar vermemize yardımcı olur.

Tarih boyunca yaradılışı gereği kadın her yerde, her zaman güzel görünmek için süslenmiştir. Takı tasarımı var oluşundan günümüze gelene kadar ardında bıraktığı dönemlerde, tasarımlarında, içinde olduğu dönemin geleneklerini, ekonomik yapısını, dönemin ilgi duyulan tasarım malzemelerini ve tekniklerini kullanarak güncelliğini korumaya çalışmıştır. Takı yapımındaki kullanılan malzemeler, dönemler ve kültürel arasından çağın teknolojisine uygun olarak çeşitlenmektedir.

Takı tasarımı ile ilgili en önemli hususlardan biride, doğru malzeme seçimidir. Takı malzemeleri, içerik bakımından oldukça zengin ve çeşitlidir. İmal edilecek takıda hangilerinin kullanılacağı, tasarımcıya kalmış bir 18 husustur. Onun estetik anlayışı ve ustalığına göre, ortaya çıkan sonucun kalitesi değişkenlik gösterecektir.

Aslında taktığımız tüm takılar tarzımızı yansıtma şeklimizdir. Taktığımız, kullandığımız her bir takı stilimizin en belirgin yapı taşlarıdır.

Bir insanın kendi üretimi olan şeyleri kullanması ve koleksiyonuna eklemesi kadar gurur ve keyif veren bir şey yoktur. Eğer yaratıcılığınıza inanıyorsanız ve potansiyelinizi dışarı çıkarmak istiyorsanız bunun gibi daha birçok ürün meydana getirebilir ve çok severek kullanabilirsiniz.

Bir şeyler üretmek, yeni fikirler üretmek ki bu yeni bir ürün de olabilir yeni bir fikir de olabilir, insanı mutlu eder. Bir şeyin ona ait olduğunu hissetmek insana güç verir, huzur verir. Elinizden geldiğince bu hayatta bir şeyler üretmeye, kendi yaptığınız şeylere hayatınızda ve evinizde yer vermeye başladığınız anda öneminizi fark edeceksiniz. https://www.hediyesepeti.com/blog/el-yapimi-takilar

takı tasarım Takı Tasarımın Önemi

Tasarımcılar ve sanatçılar herhangi bir takıyı tasarlarken kimi zaman işlevi dışlamış kimi zaman ise malzemeyi farklılaştırmıştır.

Yorum ekle:
Yorum eklemek için lütfen giriş yap veya kaydol.
Diğer Gönderiler
Takının Tarihi Gelişimi

Takı, insan vücudunun çeşitli bölümlerini süslemek için eski çağlardan beri kullanıla gelen objelerdir.

Devamını Oku

Takı Tasarımın Önemi

Tasarımcılar ve sanatçılar herhangi bir takıyı tasarlarken kimi zaman işlevi dışlamış kimi zaman ise malzemeyi farklılaştırmıştır.

Devamını Oku

Takı Yapımında Kullanılan Araç-Gereçler

Takı yapımında kullanılması gereken yardımcı bazı araç gereçler vardır. Bunları yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Keçeden Yapılan Takılar

Takı ve aksesuar ürünleri doğada bilinen tüm maddelerden yapılabilmektedir. Takı çeşitleri kullanılan malzemeye göre büyük emeklerle işlenmiş ve eşsiz süslenme unsurları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Devamını Oku

Takı Tasarım Nedir?

İnsanların sosyal, ekonomik ve dini hayatları hakkında tarih boyunca bizlere ipucu veren takıları farklı amaçlarla kullanılmışlardır. 

Devamını Oku